king tiger 1:4

Uživatelský avatar
cizan
Příspěvky: 146
Registrován: sob 23. kvě 2020 13:08:46
Bydliště: Louny

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od cizan »

Dost záleží na jednotce či období a straně nasazení konkrétního stroje, obecně lze říci, že bílý podklad, červený či černý střed. Modrá byla použita vyjímečně, stejně jako čistě bílá čísla.
tomhla
Příspěvky: 65
Registrován: pon 25. kvě 2020 16:05:05
Bydliště: Planá u M.L.

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od tomhla »

takže nekonečný příběh mi právě začal : ;) ;)
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

je to pěkná pakárna - vůběc mě tato stereotipní práce vůbec nebaví ...ale nevzdávám se
ObrázekObrázek
jde to teda hoooodně pomalu - článek má na délku cca 195 mm a vrtám to vrtákem 3,5 x 265 a občas se mi stane že mi ulítne špička
ObrázekObrázek
no ale nějaká ta vprvní vlašťovka už je
ObrázekObrázek

vodící kameny v přípravku jsem měl ze začátku vyrobené pouze z klínovice a to jak jistě víte je pěkné bahno, takže po pár prvních článcích se mi kameny vyžvejkali
nechal jsem si tedy vyrobit nové kameny z kalícího materiálu který je opracován a poté zakalen na cca 50 hrc .
teď jsou kameny super, ale vrták jde do kopru .... jak říkám je to strašná práce !!!
jeden článek celý komplet cca 60 min a jsem rád x 200 = 200 hod :roll: :roll: :roll: :roll:
achhhh jooooo
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Housenka
Příspěvky: 645
Registrován: úte 19. kvě 2020 19:06:34
Bydliště: Vimperk

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od Housenka »

Hojně jsem to poléval lihem, vrtak se chladil a po odpaření opadaly ty špony a piliny sami dolu. Když jsem použil olej nebo jar, tak to zůstalo přilepené a musel jsem to navíc čistit.
Toť moje zkušenost s vrtáním teto slitiny. :-)
Uživatelský avatar
zajoch
Příspěvky: 390
Registrován: sob 29. srp 2020 20:09:30
Bydliště: Plzeň

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od zajoch »

Cítím s tebou jedna z těch méně zábavných činnosti.
tomhla
Příspěvky: 65
Registrován: pon 25. kvě 2020 16:05:05
Bydliště: Planá u M.L.

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od tomhla »

Housenka píše:
úte 13. říj 2020 12:19:13
Hojně jsem to poléval lihem, vrtak se chladil a po odpaření opadaly ty špony a piliny sami dolu. Když jsem použil olej nebo jar, tak to zůstalo přilepené a musel jsem to navíc čistit.
Toť moje zkušenost s vrtáním teto slitiny. :-)

díky za rady Housenko.. pamatuji si tvojí vychytávku s lihem ale se šponkami problém nemám .. jsou to jen takové drobné piliny , ve větším množství taková kaše ... a chladím klasických
médiem (emulze) a samo se to krásně vyplavuje ... ale je to prostě už kus matroše na vrtání, když to nasčítám jedna strana 80mm a druhá 90 mm materiálu = 170mm jéden článek ...
takže mě čeká shruba 32 metrů vrtání :roll: :roll: :roll: se asi pose....

jinak Zajochu díky za soucit :P :P na ty barový židličce u stojaovky se fakt trápim
Uživatelský avatar
cizan
Příspěvky: 146
Registrován: sob 23. kvě 2020 13:08:46
Bydliště: Louny

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od cizan »

Tome, dobře si pamatuju vrtání článků na Panthera a ty měli pouze 11 cm. .....Doživotní zážitek a ta radost na konci. Cítím s tebou a vydrž :D
Uživatelský avatar
wikinger
Příspěvky: 38
Registrován: sob 17. říj 2020 12:05:55

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od wikinger »

Přicházím s radou pozdě, ale u článků to dělám tak, že tam, kde to vzhledem k technologii odlévání jde, nechávám v každém článku zalít mosaznou, nebo alu-trubičku. Čím tenčí stěna, tím lépe jak pro vrtače, tak pro odlévače (lépe se odstraňuje a neodebírá tolik teplo litého kovu). Trubičky pak lze snadno rozřezat a vytahat, nebo odvrtat. Poněkud lepší jsou mosazné, které lze prakticky všechny vytahat. Alu se trhá, ale zase se lépe odvrtává. Nových dír od nuly se tudíž vrtá méně a jako svrtávací přípravek mi slouží samotné články. Teď budu svrtávat už 3.pásy. Měřítko bylo 1/6 a 1/10. Lze to použít prakticky v jakémkoliv měřítku.
Stojí to dle šířky pásů asi tak 2000 - 3000 navíc, ale za ty ušetřené hodiny práce a zlámané vrtáky to stojí.
Přílohy
P1070283.JPG
P1070283.JPG (580.23 KiB) Zobrazeno 2076 x
Uživatelský avatar
Housenka
Příspěvky: 645
Registrován: úte 19. kvě 2020 19:06:34
Bydliště: Vimperk

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od Housenka »

Kluci si tam nechavali al drat, Roman mi to ukazoval, sel vyndat za poklepu gumovou palickou z obou kraju pasu - diry vsude, jen je protahnout vrtakem. :P :P :P
tomhla
Příspěvky: 65
Registrován: pon 25. kvě 2020 16:05:05
Bydliště: Planá u M.L.

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od tomhla »

kluci díky za každé rady... no i Pánové ve slévárně mi to říkali že by se to dalo takhle jak píšete udělat, ale říkali pouze o jedné straně nebo co ...
no a na co jednoduše když to můžu dělat složitě že ... ;) ;)
no jak běží čas tak i pás trochu přibejvá
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

vrtáky zatím tak nějak drží ... no jak kdy, hrozně je důležitý jak si to člověk nabrousí a až teď jsem zjistit jak to vlastně je s tím broušením.
stačí aby byl nedobře nabroušen a hned to někam zatáčí a v tý hloubce stačí třeba 0,1 -0,2 mm a vodící kámen to veme za své a po chvíli se buď stupí , nebo ulítne špička..
ale poslední dobou mám vrták který fakt drží a je asi kouzelný, jednou jsem ho přelíznul a přijde mi že je ostřejší jak originál a jede přesně rovně a už jsem s ním udělal asi 40 článků
ObrázekObrázek

jinak příští týden mám jeden pás hotový a začnu pomalu vidět to světýlko na konci tunelu :D :D :D
tomhla
Příspěvky: 65
Registrován: pon 25. kvě 2020 16:05:05
Bydliště: Planá u M.L.

Re: king tiger 1:4

Příspěvek od tomhla »

ještě jen připomenu fígl na pozinkové odlitky ... na fotografiích vidíte rozdíl v barvě, nejdříve jsem si koupil obyčejnou barvu na barevné kovy kterou budu mít asi do smrti a pak jsem
si jednoduše koupil kyselinu solnou 30% ( chlorovodíkovou) a články namáčím - stačí minutka dvě a takhle hezky vypadají :D
Odpovědět